Niemiecko-francuski kanał kulturalny ?Association Relative ? la Télévision Européenne?, w skrócie ARTE, powstał 30 kwietnia 1991 roku. Prezesem ARTE jest dr Gottfried Langenstein, a jego dyrektorem programowym ? dr Christoph Hauser. Równoprawnymi partnerami są ARTE Deutschland TV GmbH i ARTE France. Udziały w ARTE Deutschland TV GmbH z siedzibą w Baden-Baden posiadają dwie niemieckie telewizje publiczne: ARD i ZDF, każda ma po 50 procent udziałów. W zarządzie ARTE Deutschland zasiada dr Klaus Wenger i Heiko Holefleisch. Główna siedziba ARTE znajduje się w Strasburgu.

ARTE rozpoczęło nadawanie programów w Niemczech i we Francji 30 maja 1992 roku. Na początku 1993 zawarło pierwszą umowę partnerską z belgijską stacją RTBF. W kolejnych latach podpisano umowy z wieloma telewizjami publicznymi z całej Europy, m.in. z: SRG SSR idée suisse ze Szwajcarii, TVE z Hiszpanii, ORF z Austrii, YLE z Finlandii, NPS z Holandii i BBC z Wielkiej Brytanii. TVP i ARTE przypieczętowały swą współpracę w grudniu 1996.

Udział tej stacji w rynku nadawców telewizyjnych we Francji kształtuje się na poziomie 3,4 procent (2007), a w Niemczech ? poniżej jednego procenta. Merytorycznie stacja oferuje przede wszystkim duży wybór programów kulturalnych oraz informuje o Europie, promując porozumienie między narodami i procesy integracyjne, mając przy tym szczytny cel osiągnięcia wyraźnego postępu w tych dziedzinach. Programy ARTE stanowią produkcje niemieckie ARTE Deutschland TV GmbH i francuskie ARTE France, po 40 procent w każdym języku,. Pozostałe 20 procent to programy stacji stowarzyszonych lub produkcje własne ARTE.

Temat jest dla ARTE ważniejszy niż forma. W ramach ?Wieczorów tematycznych ARTE? stacja nadaje zarówno dokumenty, jak i filmy fabularne, wywiady i reportaże. Najbardziej znaną marką w ARTE są wieczory tematyczne, podczas których trzy razy w tygodniu poruszane są najróżniejsze tematy. Ich bogactwo rozciąga się od ?Russland gibt Gas!? (Rosja dodaje gazu!) aż po ?Ganz Engel, ganz Hitler ? Der Schauspieler Bruno Ganz? (gra słów: ?Cały Anioł, cały Hitler ? aktor Bruno Ganz/Bruno Cały?).

Inne ważne programy tej stacji to ?ARTE Kultur?, ?ARTE Reportage?, magazyn dla młodzieży ?Tracks? i niemiecko-francuskie wiadomości ?ARTE Info? o 19:45.

Podczas Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 ARTE było oficjalnym partnerem medialnym i poświęciło Polsce oraz stosunkom polsko-niemieckim wiele programów i dokumentów.
:: arte w sieci