Die tageszeitung ? (taz) ? siódmy pod względem nakładu największy niemiecki dziennik, założony w 1978 r. w Berlinie Zachodnim. Powstał wskutek kongresu Tunix ? był reakcją na niemiecką jesień 1977 r. Jego nakład to ok. 56 tys. egzemplarzy (z czego 45 tys. jako prenumerata). Od 4 listopada 1980 r. ukazuje się także wkładka lokalna ? początkowo wydawana tylko dla Berlina, później dla wielu innych miast (w 2007 r. liczba tych dodatków została zredukowana).
W 2000 r. taz zdecydował się na eksperyment ? w każdy czwartek ukazywał się dodatek w języku tureckim ? Perşembe, którego redaktorem naczelnym był Turek - Ömer Erzeren. Ideologicznie taz uznać można za dziennik społeczny, lewicowy. Angażuje się w różne akcje broniące praw mniejszości, nagłaśnia przypadki dyskryminacji i łamania praw człowieka. Był oficjalnym przeciwnikiem Angeli Merkel, na swoich łamach wielokrotnie krytykował politykę Georga Busha. Ciekawostką jest, że taz zatrudnia ok. 250 pracowników i każdy z nich zarabia podobną kwotę ? ok. 2000 tys. euro, czyli znacznie mniej niż w innych dziennikach. Słynnym elementem dziennika jest strona szósta ? czyli Satyra i Nonsensy.
W 2006 r. stało się o niej głośno, za sprawą artykułu ?Nowe polskie kartofle? ? w którym to opisano politykę braci Kaczyńskich ? prezydenta i premiera, a także określono Jana Pawła II określeniem ?kartofel?. W związku z tymi publikacjami, Lech Kaczyński odmówił uczestnictwa w rozmowach tzw. Trójkąta Weimarskiego, a przeciwko taz skierowano pozew, w którym zarzucono znieważenie głowy państwa. Od 2009 r. redaktorem naczelnym dziennika jest Ines Pohl.