ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen) to drugi program niemieckiej telewizji publicznej. ZDF powstał jako alternatywa dla ARD – pierwszego programu niemieckiej telewizji publicznej. Na początku między 1 marca 1961 a 31 marca 1963 roku działał pod nazwą ARD2 i był odbierany tylko na terenie Hesji, później już na całym obszarze RFN a także w dużej części w NRD. Emisja programu zaczynała się o godzinie 20.00 i kończyła zwykle przed północą. Swoją obecną nazwę oraz całkowicie nową odmienną od ARD strukturę organizacyjną i statut ZDF otrzymał 1 kwietnia 1963 roku. To data pierwszego oficjalnie przez ZDF wyemitowanego programu. Była to składanka berlińskich pieśni biesiadnych.

Kontrolę nad ZDF sprawuje Rada Telewizyjna. Do jej najważniejszych zadań należy wybór dyrektora, który stoi na czele firmy i jest jej reprezentantem na zewnątrz. Jest on odpowiedzialny za program i prowadzone przez ZDF interesy. Od 2002 roku dyrektorem jest Markus Schaechter. Rada pełni przy dyrektorze funkcje kontrolne i doradcze. Dba o to, by były dotrzymywane programowe wytyczne. Gremium to jest wybierane raz na cztery lata i składa się z 77 członków. Są to przedstawiciele partii politycznych obecnych w Bundestagu. Miejsca w Radzie są ustalane proporcjonalnie do liczby miejsc zajmowanych przez te partie w Bundestagu. Pozostali członkowie to przedstawiciele rządu federalnego, 16 krajów związkowych, gmin, kościołów, związków zawodowych, organizacji dziennikarskich, ekologicznych i sportowych. To, jakich organizacji przedstawiciele mogą zasiadać w Radzie Telewizyjnej, reguluje statut ZDF z 31 sierpnia 1991, nowelizowany 1 czerwca 2009 roku. Rada zbiera się zwyczajowo cztery razy w roku.

Inną instancją kontrolną jest Rada Nadzorcza. Głównym jej zadaniem jest pilnowanie, by interesy firmy prowadzone były w sposób należyty. Rada nadzorcza sprawuje funkcje kontrolne względem szefa telewizji i dyrektorów poszczególnych działów. Składa się z 14 członków, w tym pięciu przedstawicieli krajów federalnych, jednego przedstawiciela rządu federalnego i ośmiu wybieranych spośród członków Rady Telewizyjnej. Ci nie mogą w tym czasie przynależeć do żadnego krajowego czy federalnego rządu i parlamentu.
Budżet ZDF w 2010 roku wynosił 2,046 miliarda Euro. Ważną jego częścią były opłaty abonamentowe, które w Niemczech w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe wynoszą 17,98 Euro z czego 4,74 Euro przypada ZDF.

Pierwszą centralą ZDF było małe prowizoryczne studio w Eschborn, później w mieście Wiesbaden a obecnie znajduje się ono w Moguncji w dzielnicy Lerchenberg, na którego herbie widoczny jest symbol tej stacji telewizyjnej. Otwarte w 1984 nowe centrum emisyjne było największe w Europie. Najnowsze studio telewizyjne oddano do użytku 17 lipca 2009 roku. ZDF ma swoje regionalne oddziały w każdym z szesnastu landów a także 19 agend w krajach zagranicznych. ZDF zatrudnia około 3.600 pracowników. Tym samym jest jednym z największych nadawców telewizyjnych w Europie.

Reklamy w ZDF mogą być pokazywane tylko do godziny 20.00. W ciągu dnia maksymalnie mogą trwać nie dłużej niż 20 minut. W niedziele i święta reklamy są zabronione.
Inne kanały telewizyjne działające w oparciu o współpracę z ZDF to
3sat, Phoenix, Arte i Ki.Ka.

W 2010 roku ZDF miał oglądalność 12,7%. Do najpopularniejszych audycji pokazywanych w ZDF należą od lat Heute – program informacyjny – i niezwykle popularny program rozrywkowy „Wetten, dass…?”.


(erstellt: 15.04.2011 | Copyright: Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit 2011)