? Proszę państwa, w 1979 roku nikomu się nie śniło, że dziś spotkamy się tu razem, gdy Polska należy do Unii Europejskiej ? tą refleksją podzielił się z uczestnikami III Polsko-Niemieckich Dni Mediów prof. dr Hans-Gert Pöttering, który 7 czerwca wygłosił wykład inauguracyjny w Drezdeńskim Ratuszu.

Prof. Pöttering przyznał, że chętnie skorzystał z zaproszenia na III Polsko-Niemieckie Dni Mediów, ponieważ media i dziennikarze mają w dzisiejszych czasach bardzo duże znaczenie, ponieważ ?chodzi tu o stosunki polsko-niemieckie?, a Drezno jest dla niego miejscem, które jako Dolnosaksończyk zawsze chętnie odwiedza.

Profesor wspomniał o długim procesie, jaki przeszły Niemcy i Polska, a także inne kraje Unii Europejskiej, aby uzyskać obecny kształt polityczny. ? Konrad Adenauer powiedział, że życzenie pojednania Niemców z Polską jest ważne tak, jak pojednanie z Francją, ale z Polską pojednanie było trudniejsze ze względu na komunizm ? mówił Pöttering jako przedstawiciel Fundacji Konrada Adenauera. ? Nie można też zapominać, że papież Jan Paweł II mówił w latach 80. ?nie lękajcie się?. To nie była walka z bronią, lecz droga pokojowa. To sprawiło, że totalitaryzm się skończył.

Przypomniał wydarzenia z grudnia 2007roku, kiedy na granicy w Zittau razem z kanclerz Merkel i premierem Tuskiem ze łzami w oczach symbolicznie znieśli  granicę polsko-niemiecką. Jesteśmy razem w strefie Schengen. Tego wszystkiego nie byłoby bez ?Solidarności? ? dodał Pöttering ? Naszym najwyższym celem powinna być ochrona i współpraca wszystkich państw członkowskich jako całości.

Profesor, nawiązując do głównego tematu debat  III Polsko-Niemieckich Dni Mediów ?Polska i Niemcy

Partnerzy na Wschodzie?, przyznał, że Rosja nie zawsze jest łatwym partnerem, a komunizm nie został tam do końca przeanalizowany. Dodał, że ma wielką nadzieję na to, że taki proces duchowo-moralny, przez jaki przeszła Europa Środkowo-Wschodnia, odbędzie się także w Rosji i że Rosja będzie kroczyć drogą solidarności. ? Musimy walczyć o zapewnienie wartości także na Białorusi ? podkreślił.

Profesor przypomniał o katastrofie smoleńskiej i podkreślił, że wydarzenie to bardzo nim wstrząsnęło, a pasażerów samolotu wspomina tak, jakby to byli jego rodacy. Podkreślił, że nie może nam być obojętne to, co dzieje się w sąsiednim kraju. Należymy do jednej wspólnoty wartości. A rdzeniem wartości jest godność człowieka ? zakończył profesor Pöttering.

W ratuszu drezdeńskim przywitali gości Dni Mediów w imieniu organizatorów: nadburmistrz Miasta Drezna Helma Orosz, rzecznik rządu Saksonii Johann-Adolf Cohausz i prof. dr Joachim Rogall z Fundacji Roberta Boscha.

Nadburmistrz Miasta Drezna Helma Orosz, witając gości, podkreśliła, że media mają decydujący wpływ na społeczeństwa i stosunki między państwami i mogą pomóc w zwalczaniu stereotypów. Serdecznie zachęcała gości do zwiedzania Drezna, ale, jak mówiła, lista możliwości turystycznych jest długa.

Prof. dr Joachim Rogall podkreślał, że bardzo cieszy się z faktu, że Dni Mediów odbywają się właśnie w Dreźnie, które jest dla nich wspaniałą oprawą i symbolizuje historyczną więź Polski i Niemiec. Zwracając się do przedstawicieli mediów zaznaczył, że dziennikarze jako multiplikatorzy powinni pomóc zacieśniać współpracę, o którą tak zabiegają fundacje współorganizujące III Polsko-Niemieckie Dni Mediów, czyli Fundacja Roberta Boscha i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.