Nowa zachodnioniemiecka stacja z siedzibą w Kolonii była poniekąd odpowiedzią na mur berliński, który kilka miesięcy wcześniej podzielił miasto. Wiadomości bez trudu pokonywały granicę i uzupełniały oficjalne informacje we wschodnich Niemczech.



Nazwa Deutschlandfunk nie pozostawia wątpliwości, co do celu nowej stacji: Radio nadaje dla wszystkich Niemców, przekazuje kompleksowe informacje o RFN i świecie oraz pielęgnuje ideę o ponownym zjednoczeniu.



Powstanie radia poprzedzał roczny konflikt kanclerza Adenauera z krajami związkowymi, które do tej pory same decydowały o stacjach radiowo-telewizyjnych. Głowie państwa udało się ostatecznie przeforsować stworzenie nowego radia; powstaniu drugiej obok ARD, telewizji publicznej – o którą także zabiegał Adenauer – sprzeciwił się Trybunał Konstytucyjny.



Zaczynano w prowizorycznych warunkach; w wynajętej kolońskiej willi łaźnię przerobiono na studio nagrań, a dział techniczny zainstalowano w kuchni i garażu. Ale liczba pracowników już po dwunastu miesiącach wzrosła z 71 do 300.



Od początku informowano o zdarzeniach po obu stronach muru (od 1964 r. bez przerwy przez całą dobę), a wiadomości aktualizowano co godzinę, co stało się swoistym znakiem firmowym stacji.



Dla władz NDR Deutschlandfunk był cierniem w oku. To dzięki kolońskiemu nadawcy mieszkańcy wschodnich Niemiec dowiedzieli się o zdarzeniach w Pradze w 1968 r. i o innych faktach, o których na Wschodzie nie informowano.



Po zjednoczeniu Niemiec misja stacji zdaje się być wykonana. Mimo to 16 krajów związkowych jednogłośnie opowiada się za zachowaniem znaczącej  radiostacji. Radio połączyło się z innymi nadawcami (m.in. ze wschodnioniemieckim DDR-Deutschlandsender) i zajmuje aktualnie trzecie miejsce w rankingu słuchalności (po WDR 5 i Bayern 2).



Co ciekawe, w Niemczech zachodnich do dzisiaj nie wszędzie można je odbierać.  Aby to zmienić, Deutschlandradio stawia na sieć cyfrową, która umożliwi do 2015 wszystkim mieszkańcom Niemiec odbiór stacji.

źródło: link
Dorota Katner, artykuł ukazał się w portalu Point: http://www.portalpoint.info/pl,rubryki,9,3495.html