Niemiecki rynek prasowy charakteryzuje się rozmaitością tytułów i zróżnicowaniem regionalnym. Codziennie ukazuje się ok. 360 samodzielnych ekonomicznie gazet, mających 1538 wydań lokalnych. Jednorazowy dzienny nakład wynosi 20,8 mln egzemplarzy. Tym samym niemiecki rynek prasowy jest pod względem nakładu największy w Europie i piąty co do wielkości na świecie. Gazetą o największym nakładzie jest w Niemczech wpływowy tabloid ?Bild? (wydawnictwo Axel-Springer), sprzedający się w nakładzie 3,03 mln egzemplarzy (IV. kwart. 2009). Jeśli chodzi o gazety opiniotwórcze, to wśród dzienników ponadregionalnych wiodącą pozycję ma na rynku ?Süddeutsche Zeitung? z nakładem 440.000 egzemplarzy, za nią w kolejności ?FAZ? (369.000 egz.) i ?Die Welt? (270.000 egz.). Dominującą pozycję na niemieckim rynku prasowym zajmuje jednak prasa regionalna i lokalna, rozchodząca się w abonamencie, która stanowi 70 % prasy codziennej. Jeśli chodzi o tygodniki i magazyny, to wiodącą pozycję zajmuje ?Der Spiegel? (1 mln.), tuż za nim ?Stern? (900.000), a dalej ?Focus? (590.000) i tygodnik ?Die Zeit? (502.000).

Po reorganizacji rynku prasowego w Niemczech Wschodnich na początku lat 90-tych, kiedy to Urząd Powierniczy sprzedał duże NRD-owskie wydawnictwa wiodącym grupom wydawniczym z Zachodu, pod koniec lat 90-tych na niemieckim rynku prasowym ponownie zaczął się ruch. Powstały i zdążyły zniknąć pierwsze gazety bezpłatne, które już dawno zdobyły rynek w pozostałej części Europy. W Hamburgu grupa Ganske odważyła się stworzyć nowy tygodnik (?Die Woche?), który po kilku latach także zniknął z rynku. Grupa FAZ pomyślnie wprowadziła na rynek gazetę niedzielną ?FAS?, po raz pierwszy od wielu lat pojawił się nowy dziennik ? ?Financial Times Deutschland?. Kryzys nastąpił, gdy w 2001 r. i w latach następnych dramatycznie spadły wpływy z reklam. Jednak od roku 2005 można zaobserwować pewne uspokojenie rynku. Wprawdzie nakłady nadal zmniejszają się o ok. 2 % rocznie, ale mimo spadku liczby czytelników pod względem ekonomicznym branży powodzi się lepiej. Wydawnictwa osiągają pocieszające zyski. I tak na przykład wydawnictwo Süddeutscher Verlag osiągnęło w 2006 r. obroty w wysokości 709 mln euro i zanotowało zysk wynoszący aż 77,1 mln euro. Axel Springer-Verlag osiągnął w tym samym roku obroty w wysokości 2,4 mld euro i nadwyżkę wynoszącą ca. 291 mln euro.

Udział w rynku pięciu największych grup wydawniczych (Axel Springer AG, Verlagsgruppe WAZ, Verlagsgruppe Stuttgarter Zeitung/Südwest Presse, Ippen Gruppe i Verlagsgruppe Dumont Schauberg) wynosi 41,3 %. W ostatnich latach na ?stabilnym? niemieckim rynku prasowym zaczął się ruch. Wprawdzie presję na tworzenie dużych podmiotów hamuje w Niemczech stosunkowo surowe prawo, regulujące fuzje prasy. Wydawnictwa niemieckie mogą z reguły dokupować udziały jedynie spoza swojego terenu dystrybucji, w przeciwnym razie grozi im czerwone światło ze strony Federalnego Urzędu Antykartelowego. Mimo to co pewien czas dochodzi do przejmowania firm, a sprawa trafia na strony tytułowe. I tak latem 2006 r. kolońska Grupa Wydawnicza M. DuMont kupiła większościowe udziały w ponadregionalnej gazecie ?Frankfurter Rundschau?. Ten dziennik z tradycjami (nakład 150.000) znalazł się na krawędzi bankructwa.

Na początku 2007 r. WAZ przejął za ca. 210 mln euro wydawnictwo ?Druckhaus Albert Limbach?, publikujące m.in. ?Salzgitter Zeitung? i ?Wolfsburger Nachrichten?. Tym samym WAZ, mający swą siedzibę w Essen wygrał konkurencję z takimi wydawnictwami, jak Alex Springer, Bauer i DuMont Schauberg. Pod koniec 2007 r. podano do wiadomości, że spółka Südwestdeutsche Medien Holding sp. z o.o. (SWMH) obejmie większościowe udziały w wydawnictwie Süddeutscher Verlag. 1 marca 2008 r. zmieniło właściciela 62,5 % udziałów, wystawionych na sprzedaż i wycenionych na 620 mln euro. SWMH z siedzibą w Stuttgarcie (m.in. ?Stuttgarter Zeitung?) posiadała już w tym wydawnictwie 18,75 % udziałów od czasu, gdy w roku 2002 potrzebowało ono zastrzyku finansowego. W ten sposób SWMH wysunęło się na niemieckim rynku prasowym na trzecie miejsce za wydawnictwami Axel Springer AG i WAZ Mediengruppe.

15.03.2010 | ? Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej